مقالات

تشریح واحد تولید بخار (نوشته تست)

استفاده گسترده از بخار در جاهای مختلف هر کارخانه و همچنین استفاده متنوع و گسترده در لوله کشی از این سرویس، دلیل تشریح این واحد به عنوان یک واحد نمونه گردید و در این مقاله قصد داریم واحد تولید بخار، برخی تجهیزات و نحوه سیستم لوله کشی آن را تشریح کنیم .

دلایل استفاده از بخار
بخار، به عنوان پرمصرف ترین صورت انرژی در فرآیندهای صنعتی، گرمای مورد نیاز فرآیند، کنترل فشار، نیروی محرکه مکانیکی و امکان جداسازی اجزا را فراهم می کند و همچنین به عنوان یک منبع تامین آب برای بسیاری از واکنش های فرآیندی محسوب می شود .
بخار دارای مزایای بسیاری است که موجب شده به یک منبع انرژی لازم الاجرا و ضروری در فرآیندهای مختلف تبدیل شود . این مزایا عبارتند از :

راندمان بالا
ظرفیت گرمایی بالا
قیمت پایین تر نسبت به روش های دیگر
سمی نبودن
سهولت جابجایی
بخار باعث ذخیره انرژی به میزان 1000-1250 Btu/lb می شود که این انرژی می تواند به عنوان کار مکانیکی یک توربین و یا به عنوان گرمای لازم برای یک فرآیند مورد استفاده قرار گیرد .
بخار به عنوان منبع هیدروژن در تبدیل بخار متان مورد استفاده قرار می گیرد ، فرآیند تبدیل بخار متان، یک فرآیند مهم در صنایع شیمیایی و پتروشیمی است .
بخار جهت کنترل فشار و درجه حرارت بسیاری از فرآیندهای شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد .
بخار برای زدودن آلودگی ها از سیال فرآیندی ، تسهیل جداسازی اجزای هیدروکربنی و خشک کردن تجهیزات صفحه ای نیز استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *