انواع شیرآلات برنجی

در تولید شیرهای گازی از انواع مواد برنجی استفاده می شود. از مواد برنجی با درصد و ویژگی های مختلف عناصر آلیاژی در طراحی شیرهای گازی به کار می روند. برای کلیه صنایع که نیاز به اتصالات هیدرولیک و انواع شیرآلات برنجی و اتصالات را دارند، انتخاب آلیاژ برنج بسیار مهم است و بسته به شرایط عملیاتی در نظر گرفته شده، می تواند متفاوت باشد. از آنجایی که این آلیاژ از مس و روی و سایر آلیاژهای ساخته شده در مقادیر کمتر است ، استفاده از درصد صحیح برای تضمین نتایج مداوم با هدف طراحی شیرهای گازی بسیار مهم است.به عنوان مثال ، هرچه میزان روی در انواع شیرالات برنجی بیشتر باشد ، مقاومت مکانیکی بیشتری افزایش می یابد ، اما این باعث افزایش شکنندگی آن نیز می شود. دریچه های گاز باید از بستن دقیق دریچه، اطمینان حاصل کنند تا از انتشار هرگونه گاز که می تواند خطری برای هر اپراتور وجود داشته باشد، جلوگیری نماید. عناصر آلیاژ نیز با دارای بودن محتوای صحیح برای جلوگیری از خرابی های ساختاری به کار می روند. بنابراین درصد روی هرگز نباید خیلی پایین باشد و بایستی بالاتر از ۴۵ درصد وجود داشته باشد، زیرا هر مقدار آلیاژ دیگری بالاتر از این حد به معنای این است که برنج برای شیرهای گازی دیگر اهمیت مهندسی ندارد. بنابراین ترکیب این عناصر باید از نوع برنجی با ترکیب صحیح روی و سایر فلزات در انواع شیرآلات برنجی بدست آورد تا بتواند برای هر دسته از مؤلفه های طراحی شده  راه حل صحیحی مشخص کند.

کاربرد شیرآلات برنجی

شیر های برنجی به علت ظاهر زیبا و استحکام بالایی که نسبت به سایر شیرهای فازی دارد کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. در ادامه قصد داریم به شکل خلاصه کاربرد شیرآلات برنجی در صنایع مختلف را مورد بحث بررسی قرار بدهیم.

  • شیر سوزنی برنجی: برای  تنظیم و قطع و وصل جریان استفاده می شود.
  • شیر صافی برنجی : جهت فیلتراسیون سیالات در خط
  • شیر فلکه برنجی کشویی: برای کنترل جریان سیالات به کار می رود.
  • شیر فشار شکن : برای جلوگیری از ایجاد فشار زیاد در سیستم تاسیسات و لوله کشی
  • شیر شلنگی : باز و بسته کردن جریان در محوطه های باز
  • شیر گازی : قطع و وصل جریان گاز
  • شیر پیسوار : برای تنظیم وکنترل فشار جریان آب گرم و سرد
  • شیر آتش نشانی : برای زمان آتش سوزی
  • شیر بالانس : همسان سازی فشار آب در شبکه لوله کشی

تفاوت شیرآلات صنعتی برنزی با شیرآلات برنج

برنز چیست؟

برنز یکی از آلیاژ های اصلی آهن است. با استفاده از مس و قلع می توان استحکام و همچنین شکل پذیری را در این فلزات به دست آورد. تغییر شکل برنز خیلی زیاد نیست. سطح خارجی برنز بسیار سخت و محکم است. لازم به ذکر است که برنز فواید و کاربرد های بسیار فوق العاده ایی دارند بنابراین برای ساخت شیرآلات صنعتی برنزی بسیار مناسب است. از این رو می توان گفت که این نوع شیراۀات در برابر خراش و شکستگی بسیار مقاوم اند.

همچنین خورده و زنگ زده نمی شوند. علاوه بر این ها هزینه بسیار اندکی دارند.

برخی شیرآلات مانند، شیراطمینان، شیر فلکه و … از برنز تهیه می شوند.

همچنین با اسفاده از این نوع شیرآلات خیالتان از بابت نشتی شیر راحت باشد.

شیر صافی