شیر هواگیری برنجی : 

شیرهای هواگیری برنجی برای سایزهای کوچک ½ اینچ و ¾ اینچ و همچنین سایز ۱ اینچ مورد استفاده قرار میگیرد و نوع اتصال آن ها به صورت دنده ای می باشد .عملیات هواگیری در این نوع از شیرآلات به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می شود .
محل نصب شیرهای هواگیری برنجی :
– در بالای مخازن تحت فشار
– در قسمت فوقانی لوله های حاوی سیال مایع
– در لوله ها و اقلام هایی که احتمال تجمع هوا وجود دارد
– در قسمت هایی که لوله تغییر جهت جریان شدید می دهد
شیرهای هواگیری برنجی که به صورت دنده ای می باشند از بیرون رزوه خورده است و در اصطلاح به آنان اتصال نری گفته می شود و برای اتصال می بایست لوله و یا مخزن به صورت مادگی ( توپیچ ) رزوه شده باشد .

شیر هواگیری اتوماتیک

شیر هواگیری اتوماتیک دارای یک شناور در داخل محفظه خود است. در حالت عادی زمانی که بخار جمع نشده باشد، این شناور در جای خود قرار گرفته، اما به محض اینکه بخار داغ در لوله و پشت شناور زیاد شده و تجمع پیدا کند شناور کنار رفته و بخار داغ خارج می شود.

زمانی که تمام بخار داغ داخل سیستم به بیرون هدایت شد شناور مجدد به جای خود باز می گردد. اگر شناور بنا به دلایلی در قسمتی گیر کند و نتواند به جای اصلی خود بازگردد، دو حالت به وجود می آید؛ یا آب داخل لوله نیز به همراه بخار خارج می شود و یا حالت دوم این که جلوی مسیر خروج بخار را گرفته و باعث می شود بخار در لوله ها باقی بماند. شیر های هواگیر اتوماتیک عموماً برای استفاده روی کلکتور های دارای دبی سنج کاربرد دارند تا با خروج گاز به صورت اتوماتیک مانع انجام کار سیستم نشوند.

البته همان طور که گفته شد، از شیرهای هواگیری اتوماتیک در دیگر سیستم ها نیز استفاده می شود و مانعی وجود ندارد.

شیر هواگیری دستی

شیر هواگیری دستی دارای دو نوع است. نوع اول به صورت ولومی باز و بسته و نوع دوم با کمک گرفتن از ابزاری همچون پیچ گوشتی مخصوص باز و بسته و تنظیم می شود. شیر های ولومی برای استفاده کاربران بهینه تر است زیرا شیر های هواگیری به دفعات کم و با فاصله زمانی طولانی مدت باز و بسته می شوند.

اما استفاده از هردو نوع با توجه به سیستم لوله کشی و دیگر شرایط مانعی ندارد. در برخی از شیر های هواگیری دستی که در کلکتور ها استفاده می شوند به دلیل عدم وجود فضای کافی برای باز و بسته کردن شیر هواگیری به وسیله پیچ گوشتی از قطعه ای با پوشش پلاستیکی در کنار شیر استفاده می شود که کار پیچ گوشتی را انجام می دهد و در برابر فشار و دمای بالا نیز مقاوم است.

 

شیر هواگیری