فلنج چیست؟ (FLANGE)

فلنج ها ابزار و صفحه‌های دایره‌ای شکل هستند که دارای سوراخ‌هایی در اطرافشان هستند و برای اتصال استفاده می‌شوند. کاربرد اصلی آن‌ها بستن لوله‌ها به یکدیگر و اتصال قطعات دیگر است و از کاربرد دیگر آن می‌توان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله‌ها اشاره کرد.

فلنج

فلنج قطعه‌ای دیسکی یا حلقه‌ای شکل بوده که با استفاده از پیچ و مهره، لوله و اتصالات را به شیرآلات و سایر تجهیزات متصل می‌کند و یک سیستم لوله‌کشی را ایجاد می‌کند. فلنج در جایی استفاده می‌شود که استفاده از رزوه و جوشکاری مناسب نباشد. معمولاً از اتصالات فلنجی در صنایع پتروشیمی و نیروگاه‌ها حداقل تا سایز ۲ اینچ استفاده می‌شود. اکثراً اتصالات فلنجی را از فولاد ریخته‌گری شده و چدن ساخته می‌شود. از اتصالات فلنجی فولادی نیز به جای اتصالات چدنی در سیستم‌هایی که در شرایط با دما و فشار بالا کار می‌کنند استفاده می‌شود، چون که چدن در مواجهه با برخی از تنش‌ها تمایل به ترک خوردن و از هم گسیختن دارد.

کاربرد فلنج ها در صنعت و تأسیسات

  • اتصال لوله به تجهیزات مانند مخازن تحت فشار، پمپ‌ها، کمپرسورها و… .
  • تغییر متریال در لوله.
  • اتصال به شیرها (Valves) و دیگر اقلامی که در مسیر لوله قرار داشته و نیاز به تعمیرات احتمالی وجود دارد.
  • اتصال به تجهیزات ابزار دقیق (Instrument devices) که نیاز به تعمیرات احتمالی و یا کالیبراسیون دارند.
  • کلیۀ موارد دیگری که نیاز به جداسازی وجود دارد.

لازم به ذکر است هزینۀ این نوع اتصال بسیار بیشتر از جوشکاری بوده اما به دلیل مزیت‌های اشاره شده بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاس فلنج ها

رده‌بندی فشار مطابق استاندارد ۳۴، ۱۶ANSI B: مطابق این استاندارد فلنج‌های فولادی و آلیاژی آن به کلاس‌های ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰ تقسیم‌بندی می‌شوند. این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنج‌ها در حداکثر دمای مجاز می‌توانند تحمل کنند.

رده‌بندی فشارمطابق با استاندارد ISO: در این استاندارد فشار تحمل فلنج‌های فولادی و آلیاژهای آن با PN نشان داده شده که در این نشان فشار اسمی بر حسب BAR می‌باشد.

_رده بندی فشار بر اساس استاندارد BX6-B6-A6 API: این نوع فلنج‌ها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنج‌های گروه ANSI بوده و به کلاس‌های ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده‌بندی می‌گردند.