لرزه گیر

برای مهار ارتعاش و لرزش می بایست از لرزه گیر های لاستیکی و برای مهار انبساط و انقباض لوله ناشی از تغییرات دمایی می بایست از اتصال آکاردئونی استفاده کرد .

لرزه گیرهای لاستیکی برای مهار ارتعاش

اساس کار اقلام روتاری مانند پمپ ، چیلر ، برج های خنک کننده و … بروی چرخش و دوران می باشد . هنگامی که این اقلام گردش و دوران دارند باعث ایجاد ارتعاش و لرزش در دستگاه ها می شود و در نتیجه ارتعاش و لرزش خود را به لوله و اتصالات و سایر دستگاه ها منتقل می کند ، انتقال ارتعاش موجب خرابی و کاهش طول عمر تمامی اقلام موتور خانه از جمله لوله ها ، اتصالات ، شیرآلات صنعتی و … می شود لذا برای حل این مشکل می بایست از لرزه گیر استفاده کرد .

استفاده ار لرزه گیر برای مهار اثرات ناشی از تغییرات دمایی

دیگر موردی که برای آن می بایست از خانواده های لرزه گیر استفاده کرد زمانی است که لوله ها به علت انبساط و انقباض ( تغییرات دمایی ) دچار تنش می شوند که در این صورت می بایست از لرزه گیرهای آکاردئونی ( اتصال آکاردئونی ) استفاده کرد .

همانطور که توضیح داده شد لرزه گیرها دارای خانواده ای بزرگ و متنوع می باشند که هر کدام از آنها می بایست در جای خود مورد استفاده قرار گیرند که بهترین و بیشترین راندمان و بازدهی را داشته باشند .

انواع لرزه گیر

لرزه گیرها به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند. از لرزه گیرهای غیر فلزی پرکاربرد می توان به لرزه گیرهای لاستیکی و از لرزه گیرهای فلزی می توان به لرزه گیرهای آکاردئونی اشاره کرد.

لرزه گیر های لاستیکی برای مهار ارتعاش در دو جهت عمودی و افقی مورد استفاده قرار میگیرد که با توجه به دما و فشار سیال و همچنین میزان خورندگی آن مارک بندی می شود . ماکسیمم دمای قابل تحمل برای لرزه گیر ۹۰ درجه سانتی گراد و بیشترین فشار تحملی لرزه گیر میزان ۱۶ بار می باشد . البته در صورت سفارش می توان با دما وفشار بالاتر نیز تولید کرد.

لرزه گیر یا اتصال آکاردئونی برای مهار انبساط و انقباض ناشی از تغییرات دمایی سیال مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به نوع اتصالشان به سه دسته لرزه گیر دنده ای ، لرزه گیر جوشی و لرزه گیر فلنج دار تقسیم بندی می شود . لرزه گیر آکاردئونی دارای دو نوع مهار دار و بدون میله مهار تولید و عرضه می گردد .

لرزه گیر شرکت ارتعاشات صنعتی ایران

شرکت ارتعاشات صنعتی ایران با سابقه طولانی در تولید انواع لرزه گیر های صنعتی دارای بالاترین کیفیت در این زمینه می باشد . پایپ کالا به عنوان نماینده رسمی فروش لرزه گیر های شرکت ارتعاشات صنعتی ایران کار میکند ، از جمله محصولات شرکت ارتعاشات صنعتی ایران می توان به لرزه گیرهای لاستیکی ، اتصال آکاردئونی ، شیلنگ های خرطومی و … اشاره کرد .

کاربرد لرزه گیرها

از لرزه گیر در صنایع مختلفی مثل تاسیسات، صنایع شیمیایی، صنایع دریایی، نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می شود. یکی از پرکاربرد ترین موارد مصرف لرزه گیر لاستیکی در پمپ ها می باشد .

نحوه اتصال لرزه گیر

در لرزه گیرهای لاستیکی برای سهولت کار از فلنج به منظور اتصال استفاده می شود. اتصال لرزه گیرهای آکاردئونی به صورت های دنده ای، جوشی و فلنجی می باشد. مزیت اتصال فلنجی در لرزه گیرها این می باشد که برای تعمیر و نگه داری به راحتی می توان لرزه گیر را از خط خارج کرد و لرزه گیر جدید و یا تعمیر شده را در خط قرار داد .