اتصالات مانیسمان

اتصالات لوله مانیسمان نوعی تجهیزات هستند که استفاده از آن ها به منظور تغییر سایز لوله، اتصال لوله، کاهش یا افزایش سایز، تغییر جریان و توقف جریان مورد استفاده قرار می گیرند. بدون استفاده از اتصالات مانیسمان نمی توانید لوله کشی را به شکل مورد نظرتان در مسیر مشخصی هدایت کنید.

لوله مانیسمان که با نام های بدون درز تیز شناخته می شوند با توجه به نامشان ، هیچ درزی بر روی این لوله ها نمی باشد و همچنین در اصطلاح به آن ها سیم لس(Seamless pipe) گفته می شود.

این لوله ها به وسیله کشش یک شمش تو پر روی یک میله حفره ساز برای ایجاد پوسته تو خالی ساخته می شوند.

از لوله های مانیسمان یا همان لوله های بدون درز برای پروژه هایی با فشار و دمای بالا استفاده می شود.

کاربرد اتصالات مانیسمان در چیست

این اتصالات در مقایسه با سایر اتصالات فضای کمتری را اشغال می کنند. قیمت اتصالات مانیسمان نسبت به سایر اتصالات مناسب تر است. با استفاده از این اتصالات می توانیم افت فشار سیستم را کاهش بدهند. می توانیم از این محصولات در مکان هایی مانند سیستم های اطفاء حریق استفاده می کنند یکی از کاربردهای مهم آن در خطوط لوله های آتش نشانی است. همچنین از آن ها برای سیستم های آب رسانی داخل موتورخانه ها که دما و فشار زیادی در آن محل وجود دارد استفاده می شوند. یکی از پرکاربردترین مکان هایی که در آن از اتصالات مانیسمان استفاده می کنند صنایع پتروشیمی، نفت و گاز است.

انواع اتصالات مانیسمان

 زانوی مانیسمان : برای تغییر جهت جریان مورد استفاده قرار میگیرد . زانوی مانیسمان با دو زاویه ۹۰ درجه و ۴۵ درجه تولید و عرضه میگردد.

توجه مهم : اتصالات مانیسمان با برند بنکن دارای انواع متفاوتی از زانویی مانیسمان می باشد ، یکی از این موارد زانویی شعاع کوتاه (short radius) می باشد که طول انحنا کمتری نسبت به نوع شعاع بلند (long radius) دارد و مخصوص استفاده در مکان هایی می باشد که فضای کمتری دارند و یا اینکه برای خطوط جکت استفاده می شود ، زانوهای مانیسمان رایج در بازار شعاع بلند می باشند.

سه راهی مانیسمان : برای انشعاب گرفتن از خطوط لوله اصلی استفاده می شود . سه راهی مانیسمان به دو نوع سه راهی مساوی و سه راهی تبدیلی دسته بندی می شوند .

تبدیل مانیسمان : برای انجام تغییر سایزینگ در خطوط لوله از تبدیل مانیسمان استفاده می شود . تبدیل های مانیسمان بنکن دارای دو مدل تبدیل مانیسمان صاف و تبدیل مانیسمان کج می باشد .

کپ مانیسمان : به وسیله کپ مانیسمان می تواند انتهای خط لوله کشی را مسدود کرد .

بوشن مانیسمان : برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی به صورتی که خط دنده ای به صورت روپیچ باشد مورد استفاده قرار می گیرد ، بوشن های مانیسمان از داخل و به صورت توپیچ رزوه می شوند.

سردنده مانیسمان : همانند بوشن از سردنده مانیسمان نیز برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی استفاده می شود با این تفاوت که سردنده ها از رو و به صورت نری رزوه می شوند و اغلب برای شیرآلات برنجی مورد استفاده قرار می گیرند.