شیرآلات برنجی

تقسیم بندی شیرآلات بر اساس جنس بدنه

شیرآلات صنعتی با توجه به آلیاژ ساخت و مواد به کار رفته در ساخت آنها به صورت زیر دسته بندی می شوند :

  • شیرآلات چدنی
  • شیرآلات برنجی
  • شیرآلات فولادی
  • شیرآلات استنلس استیل

بیشترین کاربرد سیستم های پایپینگ موتورخانه مجتمع و ساختمان ها به شیرآلات برنجی و چدنی اختصاص می یابد و شیرآلات فولادی و استیل بیشتر مصارف صنعتی و دارویی دارند، به عنوان مثال در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی عموما از شیرآلات فولادی و در صنایع بهداشتی و دارو سازی بیشتر از شیرآلات استیل استفاده می شود.

نوع اتصال شیرآلات چدنی به صورت فلنجدار می باشد و برای اتصال هرکدام از این شیرآلات صنعتی نیاز به دو عدد فلنج جوشی می باشد .

شیرآلات برنجی از دیگر پرمصرف ترین شیرآلات صنعتی مورد استفاده در سیستم موتورخانه می باشد. اتصال شیرآلات برنجی به صورت رزوه ای بوده و اغلب شیرآلات برنجی به صورت توپیچ دندانه می شوند ، استاندارد دنده های شیرآلات برنجی به صورت NPT می باشد .

انواع شیرآلات برنجی پرمصرف

۱- شیر فلکه کشویی برنجی : از این نوع شیر برای قطع و وصل جریان استفاده می شود و اصطلاحا به شیرآلات ON/OFF معروف می باشند .شیرفلکه کشویی برنجی کیز ایران از سایز های ۱/۲ اینچ الی ۳ اینچ موجود می باشد .

۲- شیر سوزنی برنجی : از شیرفلکه کشویی برای قطع و وصل جریان استفاده می شود و هنگامی که نیاز به تنظیم جریان باشد ( حالات نیمه باز شیر ) می بایست از شیر سوزنی استفاده کرد . عملکرد اصلی شیر سوزنی برای تنظیم جریان می باشد ، برند کیز ایران دارای سایزهای ۱/۲ اینچ الی ۲ اینچ شیر سوزنی می باشد و به تازگی اقدام به تولید شیر سوزنی در سایز ۲.۱/۲ نیز کرده است .

۳- صافی برنجی : برای تمیز کردن سیال از ذرات معلق و اضافی می بایست از صافی استفاده کرد.صافی های برنجی عملیات تصفیه سیال را قبل از ورود به مناطقی که به ذرات معلق حساس هستند را انجام می دهد . موجودی صافی برنجی کیز ایران از سایز ۱/۲ ال ۲ اینچ می باشد .

۴- شیر یکطرفه برنجی : گاهی اوقات جریان سیال در مسیر عکس مسیر اصلی خود حرکت می کند که احتمال آسیب دیدن اقلام دیگر وجود دارد . در چنین شرایطی برای مقابله با عدم بازگشت جریان سیال از شیر یکطرفه استفاده می کنیم .شیر یکطرفه اجازه عبور سیال را تنها در یک جهت می دهد .

۵- شیر گازی برنجی : شیر گازی برنجی از دیگر شرآلات قطع و وصل می باشد که با توجه به نوع آن می توان برای سیال آب یا گاز استفاده کرد . شیرآلات گازی از آب بندی بالایی برخوردار است .

برندهای شیرآلات برنجی موجود در بازار ایران

شیرآلات برنجی با برندهای زیادی در بازار وجود دارد اما در سایت پایپ کالا برندهای زیر موجود می باشد :

  • شیرآلات برنجی کیز ایران
  • شیرآلات برنجی سیم ایتالیا
  • شیرآلات برنجی کیتز

برای آب بندی و عدم نشتی از محل رزوه های شیرآلات برنجی می بایست از اقلامی همچون نوار تفلن ، کنف ، تفلن مایع و … استفاده کرد .

کیزایران یکی از برندهای معتبر و درخشان تولید کننده شیرالات برنجی با سابقه طولانی می باشد که شیرآلات برنجی برند کیزایران دارای کیفیت مناسب و خوبی می باشند ، پس از بالا رفتن قیمت شیرآلات برنجی سیم ایتالیا به علت تحریم و عدم واردات زیاد برند کیزایران جایگاه بسیار مناسبی بین مصرف کنندگان داخلی پیدا کرده است .شیرآلات برنجی مورد استفاده در خطوط دنده ای می باشد ، شیرآلات برنجی در خطوط گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله سردنده جوشی به خطوط جوشی متصل می شود . برای نصب شیرآلات برنجی اغلب از مهمره ماسوره گالوانیزه استفاده می شود و استفاده از مهره ماسوره برای سهولت نصب و راه اندازی و حتی خروج شیرآلات برای تعمیر و نگهداری می باشد .