مقالات

بوشن

بوشن-فروشگاه-اتصال-فیت

بوشن فشار قوی از نمونه اتصالات فشار قوی بوده و دسته‌ای از انواع اتصالات خیلی مهم و کاربردی فشار قوی در صنعت تأسیسات و لوله‌کشی به حساب می‌آید. به طور کلی علت و هدف استفاده از انواع مختلف اتصالات در لوله کشی در موارد زیر خلاصه می شود:

 • برای ایجاد هرگونه تغییر در جهت جریان سیالات و لوله
 • ایجاد انشعاب در لولۀ اصلی برای فراهم کردن مسیرهای بیشتر برای عبور سیال (شاخه‌دار کردن جریان اصلی)
 • بستن یکی از شاخه‌های لوله

لازم به ذکر است که بوشن و به طور خاص بوشن فشار قوی، به عنوان یک اتصال مهم در صنعت لوله‌کشی تولید انبوه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند و قطعه‌ای  ظاهراً ساده ولی بسیار کاربردی در صنعت است. به طور کلی اتصالات موجود در صنایع تأسیسات و لوله‌کشی را می‌توان از جنبه‌های متفاوت و مختلفی مانند جنس، نحوه اتصال به لوله و تجهیزات، کلاس فشاری و … تقسیم‌بندی نمود. از نظر نحوۀ اتصال به لوله، اتصالات فشار قوی به سه حالت کلی به لوله متصل می‌شوند و اتصالات را به سه دسته تقسیم می‌کنند که عبارتند از: اتصالات فشار قوی دنده‌ای، اتصالات فشار قوی ساکت ولد (جوشی) و اتصالات لب جوش (جوشی).

از نظر جنس اتصال، توجه به این نکته که اتصالات لوله‌ها باید با جنس لوله یکی باشند، مهم است. در صورت یکسان نبودن جنس لوله و اتصالات آن ممکن است در آینده احتمال خوردگی و شکستگی افزایش یابد. جنس اتصالات همانند جنس لوله‌ها متفاوت هستند و از مواد مختلفی برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود. نکتۀ اصلی این است که به دلیل حساس بودن بخشی که اتصالات در آن‌ها نصب می‌شود، به طور معمول جنس اتصالات یک تا چند درجه بهتر از جنس خود لوله انتخاب می‌شود. از جمله جنس‌های معمول برای اتصالات می‌توان موارد روبرو را نام برد: فولاد، آهن، چدن، پلاستیک (پی‌وی‌سی و انواع مختلف آن).

به طور کلی بوشن‌های فشار قوی بسیار پر استفاده و کاربردی هستند و برای کاربردهای متفاوت به کار می‌روند که در ادامه به با اهمیت‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد. ابتدا می‌بینیم که بوشن چیست و بوشن فشار قوی به چه می‌گویند و پس از آشنایی مختصر با بوشن، به طور مختصر درباره تولید آنها خواهیم دید.

بوش فشار قوی

بوشن چیست؟

بوشن از جمله اتصالات در لوله‌کشی است که دارای اهمیت بسیاری هستند. این لوله‌ها در اتصالات قطعه استوانه‌ای شکل است که به طور معمول از با جنس‌های فلزی (گالوانیزه و برنجی) و پلاستیکی (پی‌وی‌سی) در بازار مصرف یافت می‌شود؛ در واقع نوعی حلقه واصل بین دو لوله است که دو لوله را به هم متصل می‌کند. همچنین این قطعه استوانه‌ای به دو شکل رزوه‌ای یا دنده‌ای و جوشی تولید می‌شود و امکان اتصال به خطوط لوله را دارد.

در ادامه به توضیحات کلی درباره آنها می‌پردازیم. بوشن به طور خلاصه وظیفۀ اتصال دو لوله به هم را در مسیرهای لوله کشی به عهده دارد. به طور کلی اتصال لوله‌ها در مسیر می‌تواند با عملیات جوشکاری یا با رزوه انجام شود. استفاده از جوشکاری برای اتصال باعث می ‌ردد که در صورت ایجاد خرابی در خط لوله، امکان تعویض لوله آسیب دیده بسیار مشکل گردد. به همین دلیل از قطعه‌ای به نام بوشن استفاده می شود.

یکی از مزایای استفاده از این قطعه امکان تعویض و رفع مشکل به صورت سریع و آسان است و قطعه‌ای استوانه‌ای شکل است که در دو طرف از قسمت داخل رزوه شده است و این رزوه‌کاری با توجه به روزه روی لوله‌های خط انجام می‌پذیرد؛ به این معنی که باید گام دنده‌ها با گام دنده‌ها در روی لوله‌ها یکسان باشد.

همان طور که اشاره شد کار بوشن وصل کردن دو لوله به همدیگر است و در این مرحله باید به آب‌بندی لوله‌ها نیز توجه لازم شود. رزوه‌کاری یکی از مهمترین خصوصیات این نوع قطعه است که باعث آب‌بندی و اتصال لوله‌ها به صورت دقیق می‌گردد. در صورت عدم رعایت نکات رزوه‌کاری روی بوشن‌ها امکان جدا شدن لوله ها و همچنین نفوذ سیال از داخل مسیر لوله به بیرون وجود دارد که باعث ایجاد مشکلات و خسارات مالی خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که در تولید بوشن باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از لوله‌های بدون درز در تولید نوع فلزی آنها است. این عمل باعث می‌گردد تا در اثر فشار داخلی سیال دچار شکستگی نشود؛ در واقع به این بوشن‌ها، بوشن فشار قوی گفته می شود از آن جایی که تحمل فشار های بالا را دارند.

انواع بوشن و ویژگی‌های آن

 • ساده: این نوع، قطعه استوانه‌ای تو خالی و ریخته شده از چدن است که از داخل قلاویز شده (دارای رزوه شده) و جهت اتصال دو لوله هم قطر و هم راستا استفاده می‌شود.
 • روپیچ توپیچ: همان بوشن ساده است با این تفاوت که در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دارای شیار (قلاویز و حدیده) است. بوشن روپیچ توپیچ جهت اتصال دو قطعه که یکی از رو و دیگری از داخل دارای شیار و دندانه باشد کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تبدیل: این بوشن از چدن ریخته شده و قطر دو سر آن متفاوت است و جهت اتصال دو لوله با قطرهای مختلف استفاده می‌شود.
 • یک سر دنده (بوشن و مهره): بوشن یک سر دنده با جنس PVC، برای متصل کردن لوله‌های PVC برق به قوطی گالوانیزه به کار می‌رود.
 • دو سر کوپل تخت: جهت تعمیر شکستگی‌ها با وجود فضایی کم و ایجاد انشعابات جدید استفاده می‌شود.
 • فولادی: بوشن فولادی به دو صورت بوشن جوشی فولادی و بوشن جوشی استیل تولید و عرضه می‌گردد.
 • جوشی : بوشن جوشی در صنایع مختلفی همچون صنایع بخار، آب، گاز و … کاربرد دارد؛ وظیفۀ این نوع قطعه متصل کردن دو لوله است. انواع بوشن‌های جوشی به شرح مقابل است: بوشن جوشی مانیسمان، جوشی فشار قوی، جوشی استیل، جوشی فولادی و بوشن جوشی درزدار.

بوشن فشار قوی | فروشگاه اتصال فیت

روش تولید بوشن فشار قوی

استفاده از بوشن برای اتصال لوله‌ها در کل مزایای زیر را دارد:

 • راحتی در نصب
 • راحتی در اصلاح
 • راحتی در تعویض و نگهداری

 

بوشن فشار قوی در واقع نوعی مانیسمان بوده که به علت نداشتن درز جوشکاری از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار است و در نتیجه تحمل فشارهای بالا را دارد. در روند تولید این نوع قطعه از هیچگونه درز جوشی استفاده نشده و از جنس فولاد است و جزو پرطرفدارترین انواع بوشن‌ها برای اتصال خطوط لوله به یکدیگر هستند. لازم به ذکر است که بوشن فشار قوی فولادی طی فرآیند گالوانیزه کردن، آبکاری شده و در برابر خوردگی، پوسیدگی و اُکسایش مقاوم شده است.

مقاومت مکانیکی بوشن مانیسمان نیز در برابر تنش، فشار و زمین لرزه بسیار مناسب و مطلوب بوده و برای اتصالات روکار و زیر زمینی مناسب است و در انواع گوناگون چون بوشن جوشی، تبدیلی کوپلی، تبدیل، پرسی، تخت، مغزی، یک‌ سر دنده و الکتروفیوژن مانیسمان و در سایزهای مختلف برای انواع لوله‌ها در انواع معمولی، نیمه‌ قوی و فشار قوی تولید گردیده است.

 اتصالات فشار قوی بوشن در موارد زیر با اتصالات معمولی دارای تفاوت هستند:

 • وزن
 • ضخامت
 • قابلیت تحمل فشار بیشتر

 

برای اطلاع از قیمت انواع اتصالات و بوشن‌ها با کارشناسان ما در فروشگاه اتصال فیت تماس بگیرید:

۰۲۱۸۸۵۳۷۵۵

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *