مقالات

شیر پروانه ای ویفری

شیر ویفری چیست ؟

شیر ویفری

یکی از ساده ‌ترین شیر هایی که کاربرد صنعتی بسیاری دارد شیر ویفری می باشد که با نام هایی همچون شیر پروانه ای، شیر پروانه ای بدون فلنج، ویفر تایپ و شیر بدنه باریک نیز شناخته می شود. از این شیر به منظور قطع و وصل یا کنترل جریان سیال استفاده می گردد و به دلیل انواع مختلفی که دارد برای گستره زیادی از سیستم ها کاربرد دارد. طراحی این شیر ها به گونه ای است که پروانه در موقعیت کاملاً باز قرار می گیرد و بهترین شرایط را برای عبور جریان با کمترین افت فشار فراهم می کند. لاستیک آب­بندی در داخل و دو طرف بدنه شیر قرار گرفته و قابل تعویض می باشد که آب­بندی مطمئنی را از هر دو سمت پروانه تأمین می کند. این شیر ها احتیاج به واشر آب­بندی ندارند و استفاده از واشر آب­بندی عملکرد شیر را مختل می نماید ولی برای اطمینان بیشتر باید به دستورالعمل سازنده مراجعه نمود. ضخامت کم شیر که مطابق با استاندارد  ISO 5752  سری ۲۰ می باشد شیر هایی با وزن کم و ابعاد کوچک  به وجود آورده که مشکلات نصب، انبار داری و حمل و نقل را به حداقل می رساند. این شیر ها از سایزهای ۲ اینچ یا ۵۰ میلی متر تا سایز های ۶۰۰ و بالاتر تولید می شوند.

استفاده از این شیرها برای آب سرد، آب گرم، اسیدها و بازها و خطوط هوا و بسیاری دیگر از سیالات مناسب است. مواد اولیه این محصول پس از تست و تأیید شدن در پروسه تولید قرار گرفته و محصولات در مراحل کنترل اولیه، حین فرآیند و کنترل نهایی پس از تولید، مورد بازرسی و کنترل کیفیت دقیق قرار می گیرند. این مشخصه از شیر ویفری سبب شده است که به سرعت جایگزین شیر های مشابه شده و در روند لوله کشی صنعتی رواج پیدا کند. در ایستگاه نیروی حرارتی، ایستگاه نیروی هیدرولیکی، موتورخانه ها، صنایعی چون نفت، گاز، پتروشیمی و لوله کشی آب و فاضلاب از شیر ویفری استفاده می شود. لازم به ذکر است که استفاده از این شیر ها به جای شیر های کشویی در موتوخانه ها موجب کاهش اندازه موتورخانه و نیز کاهش هزینه ها می گردد.

از مشخصات فنی و مزایای شیر ویفری می توان به متناسب بودن اندازه و سبکی وزن، افت فشار بسیار کم، قیمت ارزان، قابلیت نصب آسان و ساده، عدم لزوم به تکیه گاه اضافی و استفاده از آن برای بستن و باز کردن و کنترل کردن سیال اشاره نمود.

قیمت شیر ویفری در بازار به عوامل مختلفی همچون نرخ دلار، موجودی بازار، کیفیت، شرکت تولیدکننده و عوامل متعدد دیگر بستگی دارد. فروش شیر ویفری در بیشتر فروشگاه های بزرگ و فروشگاه های شیرآلات انجام می شود که معروفترین آن برند وگ امید گلستان می باشد.

نام و جنس قطعات شیر های پروانه ای ویفری اهرم دار  نام و جنس قطعات شیر های پروانه ای ویفری گیربکس دار  

شیر های پروانه ای ویفری اهرم دار چدن داکتیل DN50-200 – PN10,16  شیر های پروانه ای ویفری گیربکس دار چدن داکتیل DN250-600 – PN10,16  نام و جنس قطعات شیر های پروانه ای لاگ تایپ اهرم دار  

نام و جنس قطعات شیر های پروانه ای لاگ تایپ گیربکس دار 

شیر های پروانه ای لاگ تایپ اهرم دار چدن داکتیل DN50-200 – PN10,16 

 شیر های پروانه ای لاگ تایپ گیربکس دار چدن داکتیل DN250,600 – PN10,16 

خصوصیات و مزایای فنی

– افت بسیار کم
– یاتاقان بندی بدنه و دیسک به صورت هم مرکز(centric) توسط سه عدد بوش بدون نیاز به تعویض (Maintenance-Free)
– سهولت تعویض لاستیک آببندی
– آببندی مناسب از دو طرف دیسک
– با توجه به اینکه این شیرها ارزان، کوچک و سبک هستند می توانند جایگزین مناسبی برای شیرهای کشویی در موتور خانه ها باشند.
– نصب و راه اندازی این شیرها با توجه به اینکه وزن کمتری دارند آسانتر است.
– آببندی حول محور به طوریکه محور و یاتاقان مربوطه با آب تماس پیدا نمی کند تا از سفت شدن محور شیر در طول زمان، به علت رسوب گرفتن جلوگیری شود.
– قابلیت نصب در تمامی حالات (افقی، عمودی و تحت زاویه)
– قابلیت نصب محرک الکتریکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی بر روی شیر
– تست نهایی طبق استاندارد ISO 5208 یا DIN EN12266
– اندازه پیشانی تا پیشانی شیر(Face to Face) طبق استاندارد DIN EN558-1, Series20 یا ISO 5752
– طراحی شده برای نصب روی فلنج های ساخته شده طبق استاندارد (DIN 2501) DIN EN 1092-2معادل ISO 7005-2
– ماشینکاری نشیمن محرک شیر طبق استاندارد ISO 5210
– ماشینکاری نشیمن گیربکس شیر طبق استاندارد ISO 5211
– آببندی کامل گیربکس، محرک هیدرولیک و پنوماتیک به طوریکه در حالت استغراق کامل نیز آب به داخل آنها وارد نمی شود.
– کلیه پیچ و مهره های شیر که با آب در تماس هستند از جنس استنلس استیل می باشند.
– پوشش رنگ : رنگ پودری کوره ای با مکانیزم پاشش الکترواستاتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *