مقالات

معرفی تجهیزات مکانیکی

معرفی تجهیزات مکانیکی اتصال فیت

تجهیزات مکانیکی

با وجود اینکه اجزایی مثل لوله، اتصالات، فلنج و شیرآلات صنعتی که برای انتقال مواد مختلف از یک مکان به مکان دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند، مهم بوده و بدون این امکانات انجام کار غیر ممکن است اما نقش کوچکی را در تولید واقعی محصولات ارائه می‌کنند. اجزای دیگری وجود دارند که واقعاً نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند و لوله‌کشی بین این اجزا جهت انتقال سیال (گاز یا مایع) انجام می‌شود. این تجهیزات در مجموع به عنوان تجهیزات مکانیکی شناخته می‌شوند.
تجهیزات مکانیکی برای گرمایش، سرمایش، مَیَعان، تبخیر، انتقال، ذخیره، ترکیب یا جداسازی سیال جاری و واکنش در سیستم لوله‌کشی به کار می‌رود. موضوع مورد بحث در این مقاله عبارت است از تشریح نمونه‌های تجهیزات، که به طور عمده در تمامی امکانات لوله‌کشی به کار می‌رود.

مخازن (Vessels)

مخزن افقی، مخزن ذخیره‌ای به شکل استوانه‌ای است که محور طولیِ آن، موازی با خط افق است. این مخزن به صورت ظرف دریافت‌کننده و جمع‌کننده برای سیالات به کار می‌رود و بنابراین قطعات متحرک داخلی ندارد. پایه‌های نگهدارنده در پایین مخزن برای محافظت از چرخش مخزن نسبت به فوندانسیون بتنی‌، جوش داده شده است. نازلی در بالای مخزن، اجازه ورود سیالات و پر شدن مخزن را می‌دهد. نازلی در پایین نیز اجازۀ خروج سیال را می‌دهد. نازل‌های کوچکتر را می‌توان برای دریچۀ بخار و اتصال به اَدوات ابزار دقیق به کار برد. ابزار دقیق برای اندازه‌گیری سطح مواد داخل مخزن نیاز است. نازل با قطر بزرگ، مثلاً قطر داخلی ۱۸ که دریچۀ عبور پرسنل (Man Hole) نامیده می‌شود، امکان ورود اُپراتور به داخل مخزن را فراهم می‌کند تا بازرسی‌ها و تعمیرات داخلی انجام شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *